کلینیک دندانپزشکی روشا تجریش

  • info@tajrishclinic.com
  • 09397777221

اطفال

درخواست مشاوره تماس فوری
دندان پزشکی اطفال به کودکان زیر 12 سال مربوط می شود که دکتر دندان پزشک اطفال ، باید با نوع رفتار و شاخه های گوناگون کودکان آشنا باشد . در تجریش کلینیک با حضور دندانپزشکان مجرب در این زمینه ، دندان های کودکان شما را به نحو احسن حفظ و سالم نگه خواند داشت .

دندان های شیری :

دندان های شیری هر 10 عدد در بالا و پایین استخوان فک است و از حدود پنج ماهگی تا 3 سالگی دندان های شیری آن ها کامل می شود . از سن حدودا شش سالگی دندان های شیری شروع به افتادن می کنند و 20 دندان شیری جای خود را به 32 دندان دائمی می دهند .

مراقبت از دندان شیری

  مراقبت کردن از دندان های شیری از همان دندان اولیه ای که در می آید ، شروع می شود . اولین دندان کودک که در آمد ، با استفاده از یک حوله نرم تمیز یا گاز استریل تمیز ، دندان کودک را به آرامی تمیز کنید . به مرور زمان که دندان های شیری کودک افزایش یافتند ، با استفاده از یک مسواک و خمیر دندان که مخصوص کودک است ، تمیز کردن دندان های آن ها را آغاز کنید . درست از زمانی که کودک توانایی آن را داشت که دندان های خود ، خودش مسواک بزند ، این کار را به او آموزش دهید . آموزش درست نگهداری کردن دندان های شیری ، می تواند تمرین خوبی برای دندان های دائمی باشد . برای تشویق کودک به مسواک زدن ، از مسواک هایی با طرح های فانتزی یا شخصیت کارتونی مورد علاقه ی او آغاز کنید . از خمیر دندان های طعم دار استفاده کنید تا  بیشتر ترغیب شوند . کشیدن نخ دندان نیز اگر فاصله ی بین دندان های کودک زیاد است و مسواک به سادگی این دندان ها را تمیز می کند ، نخ دندان لزومی ندارد . *- ترجیحا از خمیر دندان های حاوی فلوراید مخصوص کودکان استفاده کنید . فلوراید برای استحکام دندان و محافظت از دندان ها در برابر اسید ها بسیار مناسب است * - در هنگام مسواک زدن بسیار مراقب باشید که کودک شما خمیردندان در قورت ندهد .

لزوم مراقبت از دندان های شیری

بسیاری از والدین ، مراقبت از دندان های شیری کودکان را پیگیری نمی کنند و به می گویند آن ها که می افتند و جای خود را به دندان های دائمی می دهند . اما به این گونه نیست و شاید مراقبت از دندان های شیری ، به قدر دندان های دائمی نیز مهم باشد.
  • تغذیه
اگر دندان های کودک سالم نباشند ، تغذیه کودک با مشکل مواجه شده و در نتیجه روی رشد او تاثیر می گذارد.
  • صحبت کردن
در صورت مراقبت نکردن درست از دندان های شیری تکلم کودک ممکن است با کمی مشکل مواجه شود /
  • تاثیر آن بر دندان شیری
اگر از دندان های شیری به خوبی مراقبت نشود ، بیفتند یا پوسیده شود ، در آینده روی دندان های دائمی نیز تاثیر می گذارد . وقتی که یک دندان شیری می افتد ، دندان کناری آن ، جا به جا شده و اندکی حرکت می کند، و ممکن است جای دندان دائمی را گرفته و یا باعث شوند دندان های دائمی مرتب درنیاید و کودک در آینده نیاز به ارتودنسی داشته باشد

پالپوتومی:

پالپوتومی ارزان و بهتری است برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری و دائمی استفاده می شود که باید در مراحل اولیه پوسیدگی شناسایی و درمان شود. شناسایی به موقع پوسیدگی به مرتب معاینه شدن توسط دندان پزشک دارد . پالپ ، درونی ترین بخش یک دندان است که از رشته های عصبی و رگ های خونی تشکیل شده است . گاهی در پوسیدگی عمیق ، بخش روی پالپ از بین رفته و پالپ در معرض پوسیدگی و باکتری قرار بگیرد . در این نوع پوسیدگی باعث از بین رفتن پالپ دندان می شود . در روش پالپوتومی پالپ را از تاج دندان حذف می کنند و آن را با مواد مخصوص پر می کنند که باعث می شود پالپ زنده بماند . در این روش دندان باید بدون عفونت و آبسه باشد. روش پالپوتومی اکثرا برای دندان های شیری استفاده می شود تا از کشیدن زودهنگام دندان های شیری جلوگیری شود . البته این روش نیز برای دندان های دائمی نیز موفقیت آمیز بوده است . در کودکان اگر کودک با دکتر همکاری لازم را داشته باشد ، از بی حسی موضعی استفاده می شود ولی اگر اینگونه نباشد ، دکتر به ناچار از بیهوشی استفاده می کند . در روش پالپوکتومی تمامی پالپ دندان حفظ می شود .

پالپوکتومی

قبل از شروع پالپوکتومی ، چند روز قبل به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود ، تا عفونت در دندان های او از بین برود . دکتر برای از بین بردن عفونت داخل پالپ ابتدا ، دندان را سوراخ کرده ، و با استفاده از فایل داخل پالپ را به خوبی تمیز می کند تا از هرگونه عفونت و باکتری عاری شود . سپس داخل سوراخ انجام شده روی دندان را با مواد مخصوص پر می کند .

فضا نگهدارنده چیست ؟

در مورد اهمیت دندان های شیری و حفظ آن ها به طور کامل در پست های قبل توضیح داده ایم . اما وقتی دندان های شیری زودتر از موعد بیفتد یا از دست برود چه باید کرد ؟ وقتی که دندان های شیری زودتر از موعد از دست می رود ، دندانپزشکان از نگهدارنده استفاده می کنند تا فضای برای رشد دندان دائمی را حفظ کنند و دندان کناری جای آن دندان را نگیرد .

انواع فضا نگهدارنده :

فضا نگهدارنده متحرک :

فضا نگهدارنده متحرک شامل دندان های پلاستیکی است که جای خالی دندان ها را پر کرده و جا را برای رشد دندان دائمی حفظ میکند و نصب و برداشتن آن به سادگی است . به همین دلیل از این نوع نگهدارنده ها اکثرا برای کودکانی استفاده می شود که سن بیشتری داشته و مسئولیت پذیری بالاتری دارند .

فضانگهدارنده ثابت

در این نوع فضا نگهدارنده ، از یک رشته سیم فلزی و روکش به دور دندان ها استفاده می شود ، تا فضا مورد نیاز حفظ شود .

فضا نگهدارنده یک طرفه :

در این نوع  به وسیله یک روکش و یک حلقه که به دندان در یک طرف دهان متصل می شود ، استفاده می شود

فضا نگهدارنده دو طرفه :

در این نوع به دندان هایی در دوطرف دهان به کمک روکش متصل شده و سیم آن پشت دندان های جلویی پایینی می افتد . در این روش هم جا را برای دندان از بین رفته نگه می دارد و همچنین از کج شدن دندان های جلویی جلوگیری می کند .

دیدگاه خود را بنویسید

WhatsApp مشاوره با پزشک