ایمپلنت دندان چیست؟

همان طور که می دانید در حوزه دندانپزشکی کارها در دو گروه درمانی و زیبایی دسته بندی می شوند که در هر گروه می توان از روش های مختلف استفاده کرد. یکی از مواردی که در حوزه درمانی دندانپزشکی به آن می توان اشاره کرد، ایمپلنت دندان می باشد. ایمپلنت یک روش درمانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است.

 

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت های دندانی پیچ هایی از جنس فلز می باشند که با استفاده از روش جراحی آن ها را در استخوان فک قرار می دهند. پس از قرار گرفتن پیچ در استخوان فک، پروتز های دندانی را بر روی پیچ ها قرار داده و به این ترتیب جای خالی دندان ها پر می شود. پایه های قرار داده شده در استخوان فک از جنس تیتانیوم می باشد. این فلز سازگاری کاملی با بدن دارد.

[ninja_form id=2]

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

درمان های گوناگونی برای درمان بی دندانی وجود دارد که بهترین آن ها ایمپلنت دندان می باشد. این درمان مانند هر درمان دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشد که در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم.

مزایای ایمپلنت دندان

همانطور که قبلا هم بیان شد، ایمپلنت یک روش درمانی برای دندان کشیده شده است. از همین رو لازم است در رابطه با مزایای ایمپلنت دندان به عنوان یک روش درمانی برای دندان از دست رفته، صحبت کنیم. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مزایا ایمپلنت دندان

مزایا ایمپلنت دندان

 • ایمپلنت دندان شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد: مهم ترین مزیت استفاده از ایمپلنت های دندانی را می توان شباهت آن به دندان های طبیعی بیان کرد.
 •  عمر بالا: یکی دیگر از مزایای ایمپلنت ها عمر طولانی آن ها می باشد. شاید اغراق نباشد که بگوییم ایمپلنت ها یک عمر باقی می مانند و می توانید مدت ها از آن ها استفاده کنید.
 • مانع از تخریب استخوان فک می شود: هنگامی که جای دندان به مدت طولانی خالی باقی بماند، استخوان فک تخریب شده و همین موضوع می تواند مشکلات جدی تری را برای فرد به دنبال داشته باشد. در هر سالی که جای دندان خالی بماند حدود 25 درصد از حجم استخوان تخریب می شود. پر کردن جای خالی دندان با ایمپلنت دندان از این موضوع جلوگیری می کند.
 • گفتار طبیعی را به فرد باز می گرداند: جای خالی دندان ها می تواند بر روی تلفظ کلمات و گفتار طبیعی تاثیر منفی داشته باشد. اما استفاده از ایمپلنت از آن جهت که شبیه به دندان طبیعی عمل می کند، می تواند این مشکل را از بین ببرد.
 • پیشگیری از عفونت لثه: با توجه به این که استفاده از ایمپلنت فاصله ی بین دندانی را از بین می برد امکان تجمع باکتری از بین رفته و از این جهت می تواند گفت که استفاده از آن مانع از پوسیدگی دندان ها و عفونت لثه می شود.

معایب ایمپلنت دندان

 •  قیمت بالا: مهم ترین ایرادی که به کاشت ایمپلنت وارد است، قیمت بالای آن می باشد. در واقع می توان گفت که قیمت آن نسبت به موارد مشابه بسیار بیشتر است.
 •  امکان شکستن بدنه ایمپلنت: از دیگر معایب ایمپلنت دندان می توان به احتمال شکستن بدنه آن اشاره کرد. البته این احتمال بسیار ضعیف است اما نمی توان گفت که غیرممکن می باشد. توجه داشته باشید که اگر بدنه ایمپلنت دچار شکستگی شود، امکان ترمیم آن وجود ندارد.
 •  لق شدن و یا امکان افتادن روکش ایمپلنت: اگر فشار زیادی به ایمپلنت ها وارد شود امکان افتادن و یا لق شدن روکش آن وجود دارد. در صورتی که چنین مشکلی به وجود آمد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.
 • شل شدن پیچ ایمپلنت: گاهی ممکن است بر اثر فشار زیادی که به ایمپلنت وارد می شود، پیچ آن شل شود. این مشکل معمولا بر اثر دندان قروچه، خوردن مواد غذایی سفت یا رفتن سنگ زیر دندان به وجود می آید.
 • زمانبر بودن پروسه درمانی: پروسه درمانی در این روش چیزی در حدود 4 تا 6 ماه است تا بتوان نتیجه ی مطلوب را دریافت کرد. گاهی همین مورد مانع از استفاده ی آن می شود. به همین دلیل می توان آن را یکی از معایب ایمپلنت دندان معرفی کرد.

همان طور که می دانید هر روش درمانی در کنار مزایایی که دارد می تواند معایبی هم داشته باشد. از همین رو باید گفت که ایمپلنت دندان هم از این موضوع مستثنی نبوده و می توان معایبی را برای آن در نظر گرفت.

فیلم ایمپلنت دندان

در ویدئو کاشت دندان آماده شده ، شما به خوبی با مراحل ایمپلنت ، اجزا و نحوه کار این درمان آشنا خواهید شد و امیدواریم از فیلم آماده شده در تجریش کلینیک ، لذت ببرید.

هزینه ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی در برند ها و کشور های مختلفی ساخته می شود اعم از : سوئیس ، کره ، آمریکا ، فرانسه ، برزیل و ............ که هر کدام از این ایمپلنت ها دارای کیفیت و تکنولوژی مخصوص به خود می باشند. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی همچون کیفیت ایمپلنت ، نوع روکش ، تجربه متخصص ، تعداد و وضعیت دهان و دندان فرد دارد.

ایمپلنت (پرطرفدار)
هزینه تمام شده ایمپلنت شامل مجموع قیمت جراحی و قیمت پروتز به همراه روکش زیرکنیا (تمام سرامیک) می باشد
نام برند کشور سازنده هزینه ایمپلنت ( تومان ) ضمانت
Avest کره 10/500/000 10 سال
biotem کره 12/000/000 15 سال
اشترومن neodent سوئیس

برزیل

13/500/000 20 سال
اشترومن iti (titanium) سوئیس 14/500/000 25 سال
IRES ایمپلنت آیرس سوئیس 14/500/000 مادام العمر
اشترومن iti (SLA Active) سوئیس 21/500/000 مادام العمر

 

قیمت و هزینه ایمپلنت های فوری ( یک روزه )
هزینه تمام شده ایمپلنت فوری شامل مجموع قیمت جراحی و قیمت پروتز زیرکنیا می باشد .
نام برند ایمپلنت کشور سازنده هزینه ایمپلنت + روکش زیرکنیا ضمانت
biotem کره 9/500/000 15 سال
اشترومن iti ( SLA active )

سوئیس

18/500/000 مادام العمر

 

پرسش و پاسخ ایمپلنت دندان

معمولا در حوزه دندانپزشکی سوالات متعددی وجود دارد این که این تعدد سوالات به علت وجود تعدد روش های مورد استفاده در این رشته است. در واقع وجود روش های متعدد باعث شده است که افراد  قبل از استفاده از هر روش به بررسی و مقایسه ی آن با سایر روش ها بپردازند. در رابطه با ایمپلنت دندان هم معمولا سوالات متعددی وجود دارد که در این بخش به برخی از آن ها پاسخ خواهیم داد.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

درد ایمپلنت دندان در هر فردی متفاوت است و در واقع به شرایط بیمار بستگی دارد. البته امروزه با توجه به تکنولوژی که در این حوزه به وجود آمده است، معمولا قرار دادن ایمپلنت ها بدون درد انجام می شود. بیشترین درد این روش درمانی مربوط به قرار دادن پیچ ها در استخوان فک می باشد و ممکن است درد آن تا چند روز ادامه داشته باشد.

آیا می شود همه ی دندان ها را ایمپلنت کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله می شود. امروزه نوعی از ایمپلنت های دندانی وجود دارند که معروف به ایمپلنت های کامل می باشند و می توان برای فک بالا یا پایین از آن ها استفاده کرد.

آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

سرطان دهانی یکی از انواع سرطان می باشد که برخی افراد از ترس ابتلا به آن از انجام روش های درمانی دندانپزشکی اجتناب می کنند. در پاسخ به این که آیا استفاده از ایمپلنت دندان باعث سرطان می شود یا خیر باید بگوییم: طبق مطالعات انجام شده در این حوزه ایمپلنت نه تنها باعث سرطان دهان نمی شود بلکه از تحلیل استخوان و ایجاد مشکلات این چنینی نیز جلوگیری می کند. بنابراین می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟

همان طور که گفته شد بعد از انجام ایمپلنت و قرار دادن پیچ های آن در استخوان فک ممکن است چند روزی احساس درد داشته باشید. البته میزان درد در افراد مختلف متفاوت بوده و به شرایط هر فرد بستگی دارد. اما به طور کلی معمولا 10 تا 15 روز این درد همراه شما خواهد بود. برای کاهش درد می توانید از پک های یخ، محلول های ضد عفونی کننده و مسکن استفاده نمایید.

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشه؟

با توجه به مطالبی که ذکر شد می توان به این نتیجه رسید که پروسه درمانی ایمپلنت دندان یک پروسه طولانی می باشد. از همین رو معمولا یکی از سوالاتی که به وجود می آید این است که طول دوره درمان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: هنگامی که پیچ های ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرند حدود 3 تا 6 ماه زمان نیاز است تا پیچ ها بتوانند در بافت استخوان ادغام شده و درون بدن التیام یابند. پس از گذراندن این دوره تصویری از دهان گرفته می شود و طبق آن پروتز های دندانی در لابراتوار ساخته می شوند. این مرحله نیز ممکن است 2 تا 3 هفته به طول بینجامد.

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از روش های موثر برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. اما همان طور که حدس زده اید این روش تک مرحله ای نبوده و با یک جلسه مراجعه به پزشک به پایان نخواهد رسید. در واقع برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب لازم است تمام مراحل ایمپلنت دندان به ترتیب و به طور دقیق انجام گیرد. از همین رو باید گفت که مراحل انجام ایمپلنت به قرار زیر می باشند:

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

مرحله RTG

این مرحله که همان مرحله معاینه می باشد یکی از مهم ترین مراحل است. در این مرحله عکس گرفتن با اشعه x واجب بوده و علت آن را می توان برنامه ریزی صحیح برای انجام ایمپلنت معرفی کرد. در واقع عکس می تواند ساختار استخوان ها را نشان داده و تصمیم گیری برای کاشت مناسب را راحت تر نماید.

مرحله جراحی ایمپلنت

این مرحله یکی از حساس ترین مراحل می باشد. هنگامی که ایمپلنت دندان را در موقعیت درست و دقیقی از استخوان فک قرار می دهیم، در واقع آن را برای قرار دادن پل یا تاج آماده می کنیم. برای انجام این کار نیاز به انجام جراحی می باشد که برای آن نیاز به فناوری های پیشرفته جراحی می باشد تا به این ترتیب کمترین آسیب به دهان و استخوان وارد شود.

 قالب گیری ایمپلنت

قالب گیری ایمپلنت پس از جوش خوردن پایه های ایمپلنت در استخوان انجام می شود. در رابطه با مراحل قالب گیری ایمپلنت باید بگوییم در مرحله اول کار قالب گیری توسط متخصص پروتز انجام می گیرد. سپس قالب ها به لابراتوار فرستاده می شوند تا روکش ها ساخته شوند. پس از آماده شدن روکش ها، دندانپزشک آن را بر روی پایه های ایمپلنت قرار می دهد. معمولا فاصله زمانی بین ایمپلنت و روکش چیزی در حدود 3 تا 6 ماه متغیر می باشد. نصب روکش ایمپلنت هم از حساسیت های خاص خود برخوردار بوده و لازم است این کار را به متخصصان با تجربه بسپارید.

چگونگی انجام ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت چقدر طول می کشد؟

همان طور که گفته شد جراحی ایمپلنت دندان یکی از حساس ترین مراحل می باشد. از همین رو انجام آن ممکن است زمانبر باشد. برای مثال می توان گفت زمان اختصاص داده شده برای قرار دادن هر واحد جراحی ایمپلنت بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. بنابراین برای تخمین زمان مورد نیاز لازم است تعداد دندان هایی که قرار است مورد جراحی قرار گیرند را در نظر بگیرید.

فیلم ایمپلنت دندان

برای این که بتوانید با مراحل انجام ایمپلنت دندان آشنا شوید شاید دیدن فیلم های مربوط به آن کمک کننده باشد. در واقع بعد از دیدن فیلم ایمپلنت دندان می توانید تصمیم بگیرید که آیا استفاده از این روش درمانی می تواند مفید باشد یا خیر. البته قبل از تماشای این فیلم باید بگوییم که هیچ روش جراحی بدون خطر نبوده و نمی توان آن را روشی ایمن و بدون ریسک معرفی کرد. بنابراین لازم است خطرات احتمالی آن را در نظر بگیرید.

ایمپلنت فوری

با پیشرفتی که در حوزه دندانپزشکی به وجود آمده است شاهد تغییرات گسترده ای در روش های درمانی هستیم. در واقع می توان گفت که در هر حوزه روش های مختلفی وجود دارد که بیمار می تواند با مشورت پزشک و متناسب با وضعیت خود از انواع آن ها استفاده کند. در رابطه با ایمپلنت دندان هم همین موضوع صادق است و روش های مختلفی در این حوزه وجود دارد که یکی از آن ها ایمپلنت فوری می باشد.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت در یک روز

ایمپلنت فوری چیست ؟ 

ایمپلنت فوری که به ایمپلنت دندان یک روزه نیز معروف است را می توان همان ایمپلنت های معمولی معرفی کرد با این تفاوت که سرعت بیشتری در جوش خوردن پیچ های آن در استخوان فک وجود دارد. در واقع طول دوره درمان در این روش بسیار کوتاه می باشد و بلافاصله پس از گذاشتن پایه های ایمپلنت، تاج دندانی بر روی آن قرار می گیرند.

منظور از ایمپلنت یک روزه چیست ؟
در واقع کشیدن دندان و ایمپلنت فوری در یک روز انجام می شود. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که تاج های به کار برده شده در این روش موقتی بوده و پس از آماده شدن تاج اصلی آن را از روی پایه های ایمپلنت جدا می کنند. در واقع استفاده از این نوع پایه ها فقط برای حفظ زیبایی می باشد.

معمولا استفاده از ایمپلنت دندان به روش فوری برای دندان جلو که تاثیر بسزایی در زیبایی دارد استفاده می شود. در واقع ایمپلنت فوری دندان جلو بیشتر از سایر دندان ها مرسوم می باشد. برای این که بتوانید با کشیدن دندان و ایمپلنت فوری آشنایی بیشتری داشته باشید دیدن فیلم های ایمپلنت می تواند کمک کننده باشد.

فیلم ایمپلنت فوری تمام مراحل انجام ایمپلنت دندان را با جزئیات به شما نشان داده و می توانید با مشاهده ی آن به اطلاعات دقیقی در این حوزه و مراحل انجام آن دست یابید. برای مثال فیلم جراحی ایمپلنت فوری می تواند دید روشنی را برای شما در رابطه با نوع جراحی، مدت زمان انجام آن، دستگاه های به کار برده شده و ... برای شما به وجود آورد.

مزایا ایمپلنت یک روزه

هر روش درمانی به کار برده شده متناسب با ویژگی هایی که برای آن در نظر گرفته شده است مزایایی دارد. در رابطه با ایمپلنت فوری هم همین موضوع وجود دارد و می توان مزایایی را برای آن در نظر گرفت. از جمله مزایای ایمپلنت دندان به روش فوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار دادن ایمپلنت در کمترین زمان ممکن انجام می شود.
 • حالت طبیعی دندان ها حفظ می شود.
 • برگشت خطوط طبیعی صورت
 • کاهش چین و چروک های ناشی از خوردگی استخوان فک
 • عدم نیاز به پیوند استخوان
 • کاهش اختلال های فیزیکی در استخوان فک و بافت های اطراف آن
 • کاهش ناراحتی های بیمار
 • کاهش وقفه در انجام فعالیت های روزانه
 • دوره بیماری بسیار کوتاه
 • کاهش عوارض و صدمات جدی تر

معایب ایمپلنت یک روزه

بیان مزایای ایمپلنت دندان به روش فوری به این معنا نیست که نمی توان معایبی را برای آن در نظر گرفت. یکی از عمده معایب ایمپلنت خطر شکستن آن می باشد. در واقع همواره احتمال شکستن ایمپلنت های فوری شما را تهدید می کند. علاوه بر این، امکان استفاده از ایمپلنت فوری برای همه ی افراد وجود ندارد. تنها افرادی که استخوان فک آن ها تحلیل نرفته باشند، می توانند از این روش درمانی استفاده نمایند.

یکی از موضوعات مهمی که در رابطه با معایب ایمپلنت دندان فوری یا همان یک روزه می توان به آن اشاره کرد کاهش احتمال موفقیت ایمپلنت می باشد. در بیشتر موارد دیده شده است که استفاده از ایمپلنت میزان موفقیت را 10 تا 15 درصد کاهش می دهد. بنابراین برخی از پزشکان پیشنهاد می دهند که تا چند ماهی تحمل بی دندانی را بکنید تا دچار عوارض استفاده از ایمپلنت های فوری نشوید.

عوارض ایمپلنت فوری

طبیعی است که استفاده از ایمپلنت دندان فوری هم می تواند عوارضی را برای بیمار به همراه داشته باشد. برای این که بتوانید میزان عوارض را به حداقل میزان ممکن برسانید لازم است از دلایل به وجود آمدن آن مطلع باشید. از جمله مهم ترین عوارض این روش کاشت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطر نارسایی ایمپلنت افزایش می یابد

برای این که بتوان بهترین نتیجه را از کاشت ایمپلنت دریافت کرد، لازم است ایمپلنت ها جابجا نشوند. در واقع متخصص باید این اطمینان را بیابد که بعد از گذاشتن ایمپلنت ها امکان جابجایی آن وجود ندارد. یکی از عوارض جدی که ایمپلنت فوری می تواند به همراه داشته باشد جابجایی ایمپلنت می باشد. به همین دلیل ممکن است استفاده از خطر نارسایی ایمپلنت را افزایش دهد.

جوش نخوردن پایه ایمپلنت

همان طور که گفته شد استفاده از ایمپلنت فوری فقط برای افرادی که دارای استخوان فک سالم و با تراکم مناسب هستند، مجاز می باشد. به همین دلیل گاهی ممکن است بر اثر تشخیص اشتباه از این روش برای افرادی که دچار مشکل در ناحیه استخوان فک هستند، استفاده شود. در این صورت ممکن است پایه ایمپلنت به درستی در جای خود جوش نخورده و مراحل بعدی دچار مشکل شوند.

عفونت در لثه ها

یکی از عوارض شایع استفاده از ایمپلنت فوری عفونت لثه ها می باشد. عفونت از آن جهت که می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی دیگری شود خطرناک تر از سایر موارد می باشد. از همین رو لازم است به این مسئله توجه کافی داشته باشید. لازم است پس از استفاده از ایمپلنت دندان در رعایت بهداشت دهان و دندان نهایت دقت را داشته باشید تا دچار عفونت نشوید.

قیمت ایمپلنت دندان یک روزه

موضوع قیمت همواره یکی از موضوعات مهم در هر حوزه ای می باشد که حوزه دندانپزشکی نیز از این موضوع مستثنی نبوده و معمولا یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می کند قیمت روش های درمانی و زیبایی می باشد. همان طور که گفته شد ایمپلنت دندان یکی از روش های پر هزینه می باشد که البته در برابر کارایی آن شاید این مبلغ برای برخی چندان هم مهم نباشد.

با این وجود معمولا سوال دیگری که ممکن است ذهن برخی را به خود درگیر کرده باشد این است که هزینه های مربوط به ایمپلنت فوری چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: برای این که بتوان هزینه های را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار داد نیاز به بررسی عوامل مختلفی می باشد. در واقع باید تمام شرایط مربوط به بیمار مورد بررسی قرار گیرد. از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه های نهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد واحد های ایمپلنت استفاده شده
 • برند ایمپلنت مورد استفاده
 • هزینه های درمانی متخصص
 • هزینه های مربوط به کلینیک

این هزینه ها در صورتی است که استخوان فک شما از هیچ لحاظ دچار مشکل نباشد و پزشک به راحتی بتواند پایه های ایمپلنت دندان را در آن قرار دهد. در صورتی که استخوان دچار هرگونه مشکلی از جمله عدم تراکم مناسب، تخریب و ... شده باشد هزینه ها تغییر خواهند کرد. چرا که در ابتدا متخصص باید به درمان این مشکلات پرداخته و سپس کار قرار دادن پایه های ایمپلنت را انجام دهد.

درد ایمپلنت دندان

دندانپزشکی یکی از حوزه هایی است که افراد به دلیل استرس و اضطرابی که دارند معمولا از مراجعه به پزشک سرباز می زنند. به همین دلیل وقتی صحبت از روش های درمانی و زیبایی در این حوزه می شود اولین سوالی که به ذهن برخی از بیماران می رسد این است که آیا روش مورد استفاده درد دارد؟ در رابطه با ایمپلنت دندان هم معمولا این سوال مطرح می شود.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

آیا ایمپلنت دندان درد دارد

در رابطه با درد ایمپلنت دندان باید گفت که درد آن در مرحله جراحی بیشتر از مرحله ی جایگذاری پروتز ها می باشد. با توجه به این که در مرحله اول نوعی جراحی بر روی استخوان فک انجام می شود طبیعی است که چند روزی در محل جراحی شده احساس درد وجود داشته باشد. البته باید بگوییم که این درد به هیچ عنوان همیشگی و دائمی نبوده و پس از چند روز شدت آن کم شده و با گذشت یک تا دو هفته هیچ گونه آثاری از آن باقی نخواهد ماند. برای کنترل درد کافی است به توصیه های پزشک خود گوش کرده و آن ها را مو به مو اجرا نمایید.

در رابطه با این که آیا مرحله دوم ایمپلنت درد دارد یا خیر هم باید بگوییم که قطعا این مرحله هم بدون درد نبوده اما میزان درد آن به مراتب کمتر از مرحله ی جراحی می باشد. در واقع با توجه به این که محل جایگذاری ایمپلنت ها حساس شده است نمی توان آن را بدون درد تصور کرد. در رابطه با این که ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می کشد نیز باید گفت که این ورم هم 4 تا 8 روز ممکن است همراه شما باشد و در هر بیمار متناسب با شرایطی که دارد می تواند متغیر باشد. بنابراین به طور کلی می توان گفت که درد ایمپلنت چند روزه در حدی نیست که شما را آزار دهد و با خوردن مسکن به راحتی می توانید آن را کنترل نمایید.

انواع ایمپلنت دندان

با توجه به این که استفاده از ایمپلنت دندان در سال های اخیر به شکل چشمگیری افزایش یافته است شاهد روی کار آمدن انواع مختلفی از آن هستیم که پزشک متناسب با شرایط بیمار می تواند از انواع آن استفاده نماید. البته نباید در این مورد منکر پیشرفت تکنولوژی باشیم. در واقع پیشرفتی که در حوزه دستگاه های دندانپزشکی به وجد آمده است باعث به وجود آمدن انواع مختلفی از ایمپلنت ها شده است.

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت کامل

در این مورد معمولا فرد تمام یا بخش اعظمی از دندان های خود را از دست داده است. البته هزینه ی درمان در این مورد بسیار بالا می باشد چرا که تعداد واحد های ایمپلنت استفاده شده بیشتر از سایر موارد است.

ایمپلنت های معمولی

در این نوع ایمپلنت دندان، پایه های دندان در استخوان فک جایگذاری شده و پس از گذشت یک دوره ی 3 تا 6 ماهه کار قالب گیری دندان ها آغاز شده و پروتز ها تا دو هفته بعد از قالب گیری بر روی پایه ها قرار می گیرند.

ایمپلنت فوری

در این مورد در یک جلسه دندانی که دچار آسیب شده است کشیده شده و پایه ایمپلنت در استخوان فک جایگذاری می شود و سپس در همان جلسه پروتز ها بر روی پایه ها جایگذاری می شوند. البته این پروتز ها به صورت موقت هستند.

ایمپلنت دیجیتال

در این روش از یک برنامه شبیه سازی سه بعدی برای بررسی محل کاشت ایمپلنت استفاده می شود. با این برنامه پزشک می تواند به طور دقیق شرایط استخوان فک و محل اعصاب را تشخیص داده و کار جراحی ایمپلنت را با کوچک ترین برش انجام دهد.

اوردنچر

یک نوع دست کامل از دندان ها می باشد که بر روی پایه های ایمپلنت قرار می گیرند. البته امکان قرار دادن آن بر روی پایه های خود دندان ها نیز وجود دارد. از تفاوت های اوردنچر با دندان مصنوعی می توان به عدم لغزش و جابجایی آن اشاره کرد.

ایمپلنت بر پایه بریج دندان

در صورتی که فردی چند دندان متوالی خود را از دست داده باشد، بهترین راه برای جایگزینی دندان های او استفاده از ایمپلنت دندان بر پایه بریج می باشد. استفاده از این روش می تواند زیبایی و عملکرد مناسب دندان ها را به شما بازگرداند. بریج ها معمولا نوعی ترمیم دندانی می باشند که به صورت اختصاصی برای هر بیمار ساخته می شوند. امکان قرار گرفتن بریج ها بر روی پایه دندان ها وجود نداشته و حتما باید از آن بر روی پایه ایمپلنت استفاده کرد.

مینی ایمپلنت

این نوع ایمپلنت ها از لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به ایمپلنت های معمولی دارند با این تفاوت که سایز آن ها کوچک تر از ایمپلنت های معمولی می باشد. این نوع ایمپلنت دندان تقریبا به اندازه یک خلال دندان می باشد.

آشنایی با انواع ایمپلنت دندان

بهترین نوع ایمپلنت چیست ؟

با توجه به تنوعی که در رابطه با انواع ایمپلنت دندان وجود دارد معمولا یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این است که کدام روش بهتر از بقیه می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: بهتر بودن استفاده از این روش ها را شرایط بیمار و در واقع نیاز او تعیین می کند. به عبارت دیگر، در ابتدا لازم است پزشک متخصص به بررسی وضعیت بیمار پرداخته و با بررسی همه ی جوانب یکی از روش ها را به او پیشنهاد دهد. پیشنهاد می شود در این حوزه حتما طبق نظر پزشک خود عمل نمایید.

انواع برند ایمپلنت دندان

همان طور که گفته شد استفاده از ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه افراد قرار گرفته است. از همین رو شرکت های مختلفی شروع به فعالیت در این حوزه کرده اند. به همین دلیل شناخت برند های ایمپلنت های دندانی می تواند شما را با ویژگی های هر یک آشنا کرده تا از این طریق بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع برند ایمپلنت

برند های ایمپلنت

ایمپلنت کره ای

امروزه انواع ایمپلنت کره ای در بازار موجود می باشد که از لحاظ قیمت و کیفیت در حد مطلوبی می باشند. برای تعیین قیمت ایمپلنت کره ای باید به بررسی شرکت سازنده آن پرداخت. برای مثال قیمت ایمپلنت کره ای dio که به عنوان بهترین برند ایمپلنت کره ای شناخته می شود، نسبت به سایر برند ها به دلیل کیفیت بالایی که محصولات این برند دارد، کمی بالاتر است.

از جمله مزایا و معایب ایمپلنت کره ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا ایمپلنت کره ای 

 • قیمت به صرفه
 • فراوانی در بازار

معایب ایمپلنت کره ای

 • کیفیت پایین تر نسبت به برخی از برند های معروف دنیا
 • طول عمر کمتر نسبت به برند های آمریکایی و آلمانی

با توجه به مواردی که بیان شد می توان گفت که نظرات در مورد ایمپلنت کره ای بیشتر مثبت بوده و تنها جای بحث در این مورد طول عمر ایمپلنت کره ای می باشد. البته برای تعیین دوام ایمپلنت کره ای باید موارد متعددی از جمله کار متخصص، نحوه نگهداری و ... مورد بررسی قرار گیرد.

ایمپلنت سوئیسی

ایمپلنت های سوئیسی همواره در بین 5 ایمپلنت برتر جهان جای داشته اند. برای مثال ایمپلنت اشترومن را می توان معروف ترین تولید کننده ایمپلنت دندان در سراسر جهان معرفی کرد. یکی دیگر از برند های ایمپلنت سوئیسی که در ایران طرفدارن خاص خود را دارد ایمپلنت نئودنت سوئیسی می باشد که این نوع ایمپلنت ها هم از لحاظ کیفیت حرف های زیادی برای گفتن دارند. البته اگر بخواهیم در رابطه با قیمت انواع ایمپلنت سوئیسی صحبت کنیم باید بگوییم قیمت آن بالاتر از ایمپلنت های کره ای می باشد.

ایمپلنت آمریکایی

کشور آمریکا را می توان قوی ترین کشور در ساخت قطعات ایمپلنت و تجهیزات مربوط به آن معرفی کرد. بنابراین می توان گفت بهترین نوع ایمپلنت در بازار ایمپلنت های آمریکایی می باشند. البته کیفیت بالای این ایمپلنت ها باعث شده است که قیمت ایمپلنت آمریکایی بیشتر از همه ی ایمپلنت های موجود در بازار باشد. برای مثال قیمت ایمپلنت زیمر آمریکایی بالاتر از هر برند دیگری می باشد.

ایمپلنت آلمانی

با توجه به این که شرکت هایی که در کشور آلمان اقدام به تولید ایمپلنت دندان می کنند بسیار زیاد است نمی توان قیمت ثابتی را برای همه ی آن ها در نظر گرفت. به طور کلی باید گفت قیمت ایمپلنت آلمانی با توجه به هزینه های متفاوتی که دارند، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

عوارض ایمپلنت دندان

روند بهبودی ایمپلنت دندان بسته به شرایط هر فرد متفاوت می باشد. از همین رو عوارض دیده شده در هر فرد نیز می تواند متفاوت باشد. اما اگر بخواهیم در رابطه با عمده عوارض این روش صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

 •  افتادن روکش ایمپلنت
 • مشکلات روکش ایمپلنت مانند شل شدن یا لق شدن روکش
 • عفونت پیچ ایمپلنت

یکی از عوارض جدی در رابطه با ایمپلنت دندان، پس زدن ایمپلنت دندان می باشد. از جمله علائم پس زدن ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جابجایی ایمپلنت
 • درد در ناحیه ایمپلنت
 • حساسیت به هنگام خوردن غذا
 • تورم یا پسرفت در ناحیه لثه

مراقبت های ایمپلنت دندان

برای این که بتوان میزان عوارض ایمپلنت دندان را به حداقل میزان ممکن رساند و از طرفی سرعت روند بهبود را افزایش داد، لازم است به یک سری نکات مراقبتی توجه نمود. از همین رو در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

مراقبت های ایمپلنت

مراقبت های ایمپلنت

چگونه درد ایمپلنت را کم کنیم؟

با توجه به این که پس از انجام ایمپلنت ممکن است احساس درد و ناراحتی در ناحیه ایمپلنت شده به وجود آید، سوالی که برای برخی افراد به وجود می آید این است که چگونه می توان درد در این ناحیه را کم کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: در قدم اول باید صبر و حوصله داشته باشید و در قدم بعدی استفاده از کمپرس گرم بعد از ایمپلنت می تواند بسیار مفید باشد.

بعد از ایمپلنت چه دارویی بخوریم؟

اگر برای تسکین درد بعد از ایمپلنت دندان به دنبال مصرف دارو هستید باید بگوییم که بهتر است در این رابطه طبق نظر پزشک خود عمل نمایید. معمولا پزشکان در این رابطه از مسکن قوی برای درد ایمپلنت استفاده می کنند. با مصرف این مسکن ها دیگر نیازی به استفاده از داروی خاصی نخواهد بود.

Post a comment

Your email address will not be published.

 1. با سلام من قصد انجام ایمپلنت رو دارم و می خواستم بدونم ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

  1. فرایند کاشت ایمپلنت به عوامل زیادی بستگی دارد و در کل این فرایند برای هر فرد متفاوت می باشد اما به طور میانگین این درمان 5 الی 8 ماه طول می کشد.

 2. من ترس زیادی از دندان پزشکی دارم ولی نیاز به ایمپلنت دارم آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  1. هر جراحی به طور معمول دارای مقداری عوارض می باشد اما درد ایمپلنت به عوامل زیاد مثل توان فیزیکی شما بستگی دارد. درد ایمپلنت زیاد نمی باشد اما اگر نتوانستید آن را تحمل کنید با تجویز پزشک می توانید از مسکن استفاده کنید.

 3. می خواهم بدونم آیا ایمپلنت دندان خوب است؟

  1. ایمپلنت دندان یکی از درمان ها برای بی دندانی می باشد که دارای مزیت های بزرگی نسبت به رقیب های خود می باشد. یکی از این مزیت ها طول عمر بالای ایمپلنت می باشد.

 4. من قصد انجام ایمپلنت رو دارم و می خواهم بدانم ایمپلنت دندان چند مرحله دارد؟

  1. ایمپلنت دندان دارای 5 مرحله متفاوت می باشد که شامل این موارد می باشد: انتخاب پزشک با تجربه، جراحی کاشت ایمپلنت، جوش خوردن ایمپلنت با استخوان، قالب گیری برای روکش ایمپلنت، قرار دادن روکش و اباتمنت ایمپلنت

 5. من می خواهم ایمپلنت کنم منو راهنمایی کنید که بهترین ایمپلنت ساخت کدام کشور است؟

  1. ایمپلنت های با کیفیت زیادی در بازار موجود می باشد که متناسب با شرایط هر فرد مانند شرایط درمانی و اقتصادی افراد متفاوت است. اما لقب بهترین ایمپلنت دنیا مربوط به اشترومن سوئیس می باشد.

 6. من برای ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان دارم آیا پیوند استخوان برای ایمپلنت درد دارد؟

  1. درد پیوند استخوان برای ایمپلنت به نوع آن بستگی دارد اما بیشتر افرادی که پیوند استخوان را انجام داده اند می گویند کشیدن دندان از پیوند استخوان درد بیشتری دارد.

 7. من قصد انجام ایمپلنت رو دارم می خواستم بدون درد ایمپلنت چقدر طول می کشه؟

  1. میزان این درد و طول این درد را نمی توان به صورت دقیق مشخص کرد زیرا به عوامل زیادی مربوط می باشد اما به طور معمول طول این درد 10 روز می باشد و میزان آن زیاد نیست.

 8. منو راهنمایی می کنید که کدام مرحله ایمپلنت درد دارد؟

  1. معمولا ایمپلنت دندان دارای درد زیادی نمی باشد و به شرایطی فیزیکی شما مربوط می باشد اما مرحله دوم یا جراحی ایمپلنت ممکن است دارای کمی درد باشد که با تجویز دکتر می توانید از مقداری مسکن استفاده نمائید.

 9. من قصد ایمپلنت دارم آیا برای ایمپلنت بیهوشی دارد؟

  1. به طور معمولا برای انجام ایمپلنت از بیهوشی استفاده نمی کنند و در طول جراحی نیز شما دردی را احساس نمی کنید ولی در بعضی از شرایط می توان از سدیشن استفاده کرد.

 10. من ایمپلنت کردم روکش دندان ایمپلنت چقدر طول می کشد؟

  1. طول زمان مرحله روکش دندان به عوامل زیادی بستگی دارد اما شما حداقل یک جلسه به قالب گیری و یک جلسه اتصال روکش به اباتمنت نیاز دارید.

 11. سوال داشتم ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می کشد؟

  1. ورم بعد از جراحی امری بسیار عادی می باشد که حدودا پس از دو یا سه روز روندی کاهشی را طی می کند.

 12. می خواستم بدونم چگونه درد ایمپلنت را کم کنیم ؟

  1. پس از انجام جراحی ایمپلنت دکتر معالج برای شما مقداری مسکن تجویز می کند شما با استفاده از این مسکن ها می توانید درد خود را کاهش دهید.

 13. می خواستم بدونم چند دندان را می توان ایمپلنت کرد؟

  1. شما در تمام نقاطی که دندان خود را از دست داده اید می توانید از ایمپلنت ها استفاده کنید و اگر تمام یک فک شما دچار بی دندانی شده بود می توانید از ایمپلنت کامل استفاده نمائید.

 14. با سلام من از ایمپلنت میترسم باید چی کار کنم؟

  1. ترس از ایمپلنت می تواند دلایل بسیار زیادی داشت باشد اما اکثرا از جراحی و درد ایمپلنت می ترسند که می توان گفت در هنگام جراحی درد زیادی را احساس نمی کند و حتی می توانید از سدیشن استفاده نمائید.

 15. میشه منو راهنمایی کنید که جراحی ایمپلنت چقدر طول می کشه؟

  1. مدت زمان جراحی ایمپلنت به شرایط درمانی شما مربوط می باشد و این زمان می تواند حدودا بین 30 تا 120 دقیقه طول بکشد.

 16. با سلام وقت قالب گیری دارم آیا قالب گیری ایمپلنت درد داره؟

  1. قالب گیری ایمپلنت دندان دارای درد نمی باشد و شما می توانید برای قالب گیری با خیال راحت اقدام نمائید.

 17. با سلام باید بعد از ایمپلنت چند روز آنتی بیوتیک بخوریم

  1. مصرف آنتی بیوتیک می تواند بر روند درمان مفید باشد اما میزان مصرف و دوز آن را باید دکتر معالج تشخیص دهد و طبق دستور آن باید از انتی بیوتیک ها استفاده نمود.

 18. من و پدرم ایمپلنت دندان انجام دادیم باید بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

  1. بعد از انجام جراحی ایمپلنت نباید غذای های سفت و سخت را مصرف کنید تا در روند درمان اختلالی پیش نیاید. شما می توانید از غذا های آبکی و نرم استفاده کنید.

 19. قصد انجام ایمپلنت را دارم اما باید سر کار هم بروم برای درد بعد از ایمپلنت چه باید کرد؟

  1. درد ایمپلنت به مواردی همچون قوای فیزیکی شما ارتباط دارد و در بعضی از افراد بیشتر و در بعضی افراد کمتر می باشد اما شما می توانید برای کاهش درد از مسکن طبق دستور دکتر استفاده نمائید.

 20. من ترس زیادی از ایمپلنت دارم می خواستم بدونم ایمپلنت خیلی درد داره؟

  1. میزان درد نسبت به شرایط فیزیکی هر فرد می تواند متفاوت باشد اما شما در هنگام جراحی تقریبا هیچ دردی را احساس نمی کنید و بعد از آن نیز با تجویز پزشک می توانید از مسکن ها استفاده نمائید.

 21. من به تازگی ایمپلنت کردم باید بعد از ایمپلنت چه دارویی بخوریم

  1. اگر برای رفع درد ایمپلنت به دنبال دارو هستید باید طبق دستور پزشک از مسکن ها استفاده نمائید. در موارد دیگر نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.

 22. می خواستم بدونم بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟

  1. میزان و مدت درد به عوامل متفاوتی همچون شرایط فیزیکی هر فرد بستگی دارد اما حدودا این درد 10 الی 15 روز طول می کشد.

 23. قیمت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

  1. قیمت ایمپلنت دندان به موارد بسیاری ارتباط دارد اما بخش اصلی که قیمت ایمپلنت را تعیین می کند برند ایمپلنت، انتخابی شما می باشد. برای اینکه بتوانید جواب سوال خود را پیدا کنید می توانید مقاله قیمت ایمپلنت را مطالعه کنید.

 24. من از فردی شنیدم ایمپلنت خیلی درد داره ایا این موضوع واقعیت دارد؟

  1. در کل باید گفت بله اما درد ایمپلنت زیاد نیست. شما در هنگام جراحی دردی زیادی را احساس نمی کنید و پس از آن نیز می توانید از مسکن برای رفع درد استفاده کنید.

 25. من قصد ایمپلنت دارم اما دچار بی دندانی گسترده هستم آیا می شود همه دندانها را ایمپلنت کرد؟

  1. شما می توانید در هر کجا که دندان از دست داده اید ایمپلنت نمائید حتی به صورت ایمپلنت کامل

 26. من بین راه های موجود برای درمان بی دندان نمی توان انتخاب کنم می خواست بدانم مزایا ایمپلنت دندان چیست ؟

  1. ایمپلنت دندان بین رقیب های درمانی خود مزیت های زیادی را دارا می باشد که از مهم ترین آنها می توان به شبیه بودن آن به دندان واقعی، حفظ سلامتی شما و طول عمر بالای این درمان اشاره کرد.

 27. من به مصرف سیگار اعتیاد زیادی دارم تا چند روز بعد از جراحی ایمپلنت نباید سیگار کشید

  1. معمولا بهتر است بعد از جراحی ایمپلنت تا 10 روز از مصرف سیگار خودداری کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

 28. من 24 سالمه و دچار بی دندانی شدم می خواستم بدونم مدت ماندگاری ایمپلنت چقدر هست؟

  1. طول عمر ایمپلنت به موارد بسیاری ارتباط دارد اما این درمان طول عمر بسیار بالایی دارد و تا حدودی مادام العمر به حساب می آید.

 29. من قند خون دارم و از طرفی نیز نیاز به انجام ایمپلنت دارم قند خون تا چه میزانی مانع انجام ایمپلنت نمی باشد؟

  1. میزان قند خون یکی از عواملی می باشد که برای انجام ایمپلنت باید مورد نظر قرار بگیرد ولی به طور کلی قند خون به صورت ناشتا تا 280 میلی گرم مانعی ندارد.

 30. با سلام من به فلز حساسیت دارم آیا کسی که به فلز حساسیت دارد ممکن است به ایمپلنت هم حساسیت داشته باشد؟

  1. حساسیت به فلز و ایمپلنت بسیار نادر می باشد ولی در جواب باید گفت بله اما شما می توانید از ایمپلنت های زیرکونیا استفاده نمائید.

 31. من ایمپلنت دندان انجام دادم ایمپلنت ها چه مدت زمان باقی می مانند؟

  1. طول عمر ایمپلنت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد اما به صورت معمول این درمان به شکل مادام العمر می باشد.

 32. من قصد انجام ایمپلنت رو دارم اما نمی دانم چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

  1. مراقبت های ایمپلنت به دو روش قبل و بعد از ایمپلنت می باشد شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت های ایمپلنت را مطالعه نمائید.

 33. من ایمپلنت یا کاشت دندان کردم سیگاری هستم چطوری سیگار ترک بکنم

  1. دخانیات به صورت کلی دارای ضرر های بسیاری برای سلامتی ما می باشد و بهترین انگیزه و دلیل برای ترک دخانیات حفظ سلامتی خود در درجه اول و در درجه دوم برای عزیزانتان می باشد.

کلینیک دندانپزشکی تجریش برای حفظ آرامش بیماران در تمام مراحل درمان سعی در ایجاد فضایی آرام و بسیار زیبا با تفکیک بخش های درمانی جداگانه نموده است. علاوه بر این کلینیک تجریش از لحاظ موقعیت مکانی از دسترسی بسیار آسانی برخوردار می باشد تا تمام بیماران از هر نقطه شهر بتوانند به راحتی با وسیله نقلیه عمومی یا شخصی به این مرکز تشریف بیاورند.
پرداخت اقساط تمامی هزینه ها بدون بهره - حتی بدون چک می باشد.

مشاوره و ویزیت رایگان : درمان عمومی و زیبایی دندان

ویزیت تخصصی رایگان توسط دکتر متخصص هر بخش صورت می گیرد. و به شما طرح درمان داده خواهد شد. اگر دندان های شما نیاز به جرم گیری و یا ترمیم داشته باشد. به شما اعلام خواهد شد. در صورت نیاز به پیوند استخوان لثه جهت ایمپلنت، توسط متخصصین لثه صورت خواهد گرفت.

فرم درخواست مشاوره و ویزیت

Reservation Form

© 2024 Tajrish Clinic. All Rights Reserved