اگر شما از رنگ و ایرادات جزئی دندان های خود راضی نیستید، می توانید روش های مختلف پزشکی مانند  لمینت دندان را انجام دهید. به وسیله ی این روش می توانید دندان هایی بسیار زیباتر و درخشان تر داشته باشید. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که قبل از انجام این روش پزشکی، با مراحل لمینت دندان آشنایی پیدا کنند. این کار باعث می شود که افراد با آگاهی کامل این روش زیبایی و درمانی را انتخاب کنند.

مراجل لمینت دندان

مراجل لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان

زمانی که شما برای انجام لمینت دندان به دندانپزشک مراجعه می کنید، دندانپزشک باید مراحل مختلفی را به ترتیب روی دندان های شما انجام دهد. برای این کار حدود دو جلسه ی دندانپزشکی زمان نیاز است. از مهم ترین مراحل انجام لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

معاینه ی دندان ها

ابتدایی ترین مرحله برای انجام لمینت دندان، معاینه ی دندان ها توسط دندانپزشک می باشد. برای این کار دندانپزشک از اشعه ی ایکس استفاده می کند و به وسیله ی آن وضعیت دندان ها، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و … را بررسی می کند. بعد از این کار دندانپزشک می تواند به راحتی تعداد دندان هایی را که به لمینت نیاز دارند، مشخص کند.

معاینه دندان در مراحل لمینت

معاینه دندان در مراحل لمینت

پاکسازی دندان ها

بعد از معاینه ی دندان ها توسط پزشک، هزینه ی درمان، تعداد دندان ها، زمان مورد نیاز برای لمینت و … به بیمار گفته می شود. اگر بیمار تمام این موارد را قبول کند، باید مرحله ی آماده سازی دندان ها انجام شود. برای این کار باید دندان های مورد نظر جرم گیری و پاکسازی شوند تا پلاک های روی آن ها به خوبی تمیز شوند.

آماده سازی دندان ها

مرحله ی بعدی در روند لمینت دندان، آماده سازی دندان های مورد نظر می باشد که یکی از اصلی ترین مراحل به شمار می رود. در این مرحله باید لایه ی نازکی از مینای دندان تراشیده شود تا بتوان لمینت و روکش را روی آن قرار داد. اگر این تراش انجام نشود، ضخامت دندان بعد از قرارگیری روکش بیشتر شده و زیبایی لبخند و دهان شما با مشکل مواجه خواهد شد.

برای تراش مینای دندان، دندانپزشک از یک دریل کوچک مخصوص استفاده می کند و به وسیله ی آن فضای مورد نظر خود را روی دندان تراش می دهد. میزان تراش مینا در هر فرد با دیگری متفاوت است اما می توان به طور عمومی بیان کرد که این میزان حدود 0.5 تا 1.5 میلی متر می باشد. این کار به هیچ عنوان درد ندارد و برای دندان های طبیعی دیگر مشکلی ایجاد نمی کند. همانطور که بیان کردیم این کار بدون درد است اما برای اطمینان بیشتر، دندانپزشک از بی حسی موضعی در زمان کار استفاده می کند.

تراش دندان برای لمینت

تراش دندان برای لمینت

در مرحله ی آماده سازی علاوه بر تراش مینای دندان، بخش های پوسیده ی دندان نیز برداشته می شوند تا بعد از لمینت این پوسیدگی ها شدت نیابند. اگر دندان های شما دچار آسیب دیدگی شده باشند و لب پر شده باشند، باید ظاهر آن ها نیز به خوبی شکل داده شوند.

انتخاب رنگ لمینت

در این مرحله باید رنگ لمینت دندان، توسط بیمار و پزشک انتخاب شود. به طور کلی همه ی افراد دوست دارند که دندان های سفیدی داشته باشند و روکش های سفید و درخشان را انتخاب کنند. اما این کار همیشه مجاز نیست و شما باید با توجه به رنگ پوست، رنگ مو، رنگ دندان های مجاور و … رنگ روکش های لمینت را انتخاب کنید. این کار باعث می شود که لمینت های شما بسیار طبیعی تر باشد.

مراحل لمینت و انتخاب رنگ

مراحل لمینت و انتخاب رنگ

روکش های دندان بسیار سفید و درخشان حالت مصنوعی دارند و شاید برخی از افراد احساس کنند که شما از دندان مصنوعی استفاده کرده اید. به همین سبب بهترین حالت برای انتخاب رنگ لمینت های دندان، دو تا سه درجه روشن تر از رنگ دندان های طبیعی می باشد.

قالب گیری از دندان

بعد از تراش مینای دندان به میزان لازم، باید قالب گیری توسط دندانپزشک انجام شود. قالب گیری برای طراحی روکش لمینت بسیار واجب و ضروری است و باید با دقت بسیار زیاد انجام شود تا روکش نهایی کاملا مطابق دندان باشد. تا زمان آماده سازی روکش اصلی دندان، برای جلوگیری از درد و ایجاد حساسیت می توان از روکش های موقت استفاده کرد.

طراحی روکش لمینت دندان

در این مرحله، قالب هایی که در مرحله ی قبل از دندان های مورد نظر گرفته شده بود، به آزمایشگاه فرستاده می شود تا روکش اصلی و نهایی کار از روی آن ها طراحی و آماده شود. این روکش برای دندان هر فرد با دیگری متفاوت است به همین سبب حتما باید قالب گیری از دندان های بیمار گرفته شود. آماده سازی و طراحی روکش لمینت ممکن است دو هفته طول بکشد.

پیوند روکش لمینت

یکی دیگر از مراحل مهم در انجام لمینت دندان، پیوند و چسباندن روکش طراحی شده به دندان های بیمار می باشد. بعد از طراحی کامل روکش لمینت، دندانپزشک باید آن ها را به دندان های بیمار متصل کند و اطمینان حاصل کند که این روکش ها دقیقا متناسب با دندان آماده شده اند.

دندانپزشک باید کاملا با دقت و مهارت کافی این مرحله را انجام دهد به گونه ای که فاصله ای بین روکش لمینت و خط لثه وجود نداشته باشد. زیرا در این صورت علاوه بر اینکه زیبایی دندان ها با مشکل روبرو می شود، باکتری ها نیز می توانند در این مکان به راحتی جمع شده و باعث مشکلات متعدد شوند. از مهم ترین این مشکلات می توان به پوسیدگی دندان، بیماری لثه، شکستگی لمینت و …. اشاره کرد.

چکاپ نهایی

در برخی از موارد دندانپزشک به شما توصیه می کند که برای چکاپ نهایی بعد از مدت زمانی به او مراجعه کنید تا دندانپزشک وضعیت لمینت دندان را به خوبی بررسی کند. دندانپزشک به شما نکات مراقبتی مختلفی بیان می کند که باید حتما آن ها را اجرا کنید. زیرا اجرای این نکات مراقبتی باعث افزایش طول عمر لمینت می شوند.

مراحل نصب و چسباندن لمینت دندان

همانطور که در بخش های قبل بیان کردیم یکی از مهم ترین مراحل انجام لمینت، نصب و چسباندن روکش لمینت به دندان های مورد نظر می باشد. برای نصب این روکش ها باید مراحل مختلفی را به ترتیب انجام دهید تا نتیجه ی کار به بهترین شکل انجام شود. از مهم ترین مراحل نصب و چسباندن روکش لمینت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مراحل نصب و چسباندن لمینت

مراحل نصب و چسباندن لمینت

 • قبل از هر چیز باید به وسیله ی اسید هیدروفلوریک لمینت ها را آماده کرد. این اسید جزء اسید های مخصوص برای باند های رزینی می باشد.
 • در مرحله ی اول باید با استفاده از اسید فسفریک 37 درصد، قسمت مینای دندان تراش داده شده را اچ شود. اسید فسفریک یک ماده ی ترش مزه ای است که برای پر کردن دندان ها نیز از آن ها استفاده می شود.
 • در مرحله ی بعدی باید از باندینگ دندان برای دندان های لمینت شده استفاده کرد. در این باندینگ ها ماده ی رزینی وجود دارد که باعث اتصال سمان دندان و مینای دندان می شود.
 • می توان در مرحله ی نهایی از لایت کیور نیز استفاده کرد. لایت کیور می تواند باعث استحکام بخشیدن و سفت کردن روکش لمینت دندان شود.

فیلم نصب لمینت دندان

نکات مهم در مورد انجام لمینت

در مورد مراحل و چگونگی انجام لمینت دندان نکات مختلفی وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه داشته باشید. از مهم ترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از مهم ترین نکات در مورد انجام لمینت، انتخاب دندانپزشک با تجربه و ماهر می باشد. قبل از هر چیز باید در مورد دندانپزشک خود اطلاعات کافی کسب کنید یا اینکه نمونه کار او را مشاهده کنید. زیرا انجام این روش درمانی و زیبایی به مهارت بالایی نیاز دارد. در نتیجه اگر می خواهید مراحل انجام لمینت را به خوبی و بدون مشکل طی کنید، باید یک دندانپزشک با تجربه و ماهر را انتخاب کنید.
 • اگر دندان ها شما پوسیدگی شدید داشته باشد، دندانپزشک مجبور خواهد شد که قسمت بیشتری از مینای دندان شما را تراش بدهد.
 • لمینت لومینیرز یک مدل از لمینت می باشد که برای نصب و چسباندن به دندان، نیازی به تراش مینای دندان ندارد. زیرا این روکش بسیار نازک می باشد. در نتیجه اگر با تراش دندان خود مشکل دارید، می توانید این مدل را انتخاب کنید.
 • شما می توانید برای انتخاب رنگ روکش و لمینت از دندانپزشک خود کمک بگیرید و برای دندان های مختلف با توجه به میزان سایه و جایگاه آن ها، از رنگ های متفاوت استفاده کنید.
 • اگر شما قبل از لمینت دندان، از ونیز کامپوزیت استفاده کرده باشید، دندانپزشک باید به طور کامل کامپوزیت را از روی دندان های شما جدا کند تا لمینت را روی آن ها قرار دهد.
 • تراش مینای دندان مرحله ای بسیار حساس و مهم است که باید به آن توجه شود. اگر میزان این تراش بیش از اندازه باشد، ممکن است به عاج دندان آسیب وارد شود. اگر میزان تراش کم باشد نیز روکش به خوبی روی دندان جای نمی گیرد و ظاهر خوبی روی دندان های شما ندارد.
 • شما باید هر چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا او به خوبی وضعیت لمینت های شما را بررسی کند.

Post a comment

Your email address will not be published.

کلینیک دندانپزشکی تجریش برای حفظ آرامش بیماران در تمام مراحل درمان سعی در ایجاد فضایی آرام و بسیار زیبا با تفکیک بخش های درمانی جداگانه نموده است. علاوه بر این کلینیک تجریش از لحاظ موقعیت مکانی از دسترسی بسیار آسانی برخوردار می باشد تا تمام بیماران از هر نقطه شهر بتوانند به راحتی با وسیله نقلیه عمومی یا شخصی به این مرکز تشریف بیاورند.
پرداخت اقساط تمامی هزینه ها بدون بهره - حتی بدون چک می باشد.

مشاوره و ویزیت رایگان : درمان عمومی و زیبایی دندان

ویزیت تخصصی رایگان توسط دکتر متخصص هر بخش صورت می گیرد. و به شما طرح درمان داده خواهد شد. اگر دندان های شما نیاز به جرم گیری و یا ترمیم داشته باشد. به شما اعلام خواهد شد. در صورت نیاز به پیوند استخوان لثه جهت ایمپلنت، توسط متخصصین لثه صورت خواهد گرفت.

فرم درخواست مشاوره و ویزیت

Reservation Form

© 2024 Tajrish Clinic. All Rights Reserved