کلینیک تخصصی دندانپزشکی ماهوش تجریش

  • info@tajrishclinic.com
  • 021-22740004

ایمپلنت بهتر است یا بریج

تفاوت بریج با ایمپلنت

مقاله کامل

در این مقاله به بررسی اینکه ایمپلنت چیست و تفاوت ایمپلنت با بریج و اینکه بریج بهتر است یا ایمپلنت بپردازیم.

بریج چیست ؟

بریج نیز همانند ایمپلنت درمانی برای رفع و درمان بی دندانی می باشد اما روند و شیوه درمان کاملا با یکدیگر تفاوت دارند .

در بریج اگر در دهان ، دندانی از بین رفته باشد و دندان های مجاور آن استحکام داشته باشند ، از بریج استفاده می شود . بریج پلی از دندان های مجاور گرفته و در دندانی جعلی ( که استحکام خود را از دندان های مجاور میگیرد ) در قسمت بی دندان قرار میگیرد.

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت فوری
ایمپلنت فوری

درمانی برای قسمت های بی دندان داخل دهان است که در این درمان شیوه به این صورت است که ابتدا پایه ای که به آن فیکسچر می گویند، درون استخوان فک قرار می گیرد و پس از اطمینان از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان روکش یا تاج ایمپلنت بر روی آن قرار می گیرد.

( میتوانید برای اطلاعات بیشتر مقالات مرتبط ما را مطالعه کنید : اجزای ایمپلنت       همه چیز درباره ایمپلنت )

 

مزایا ایمپلنت نسبت به بریج :

 

استحکام بیشتر :

در بریج ، نیروی از دندان های مجاور گرفته می شود ، اما در ایمپلنت ، استحکام از استخوان فک است و مقاومتی اندازه دندان واقعی را دارا می باشد .

طول عمر :

طول عمر بریج ها تقریبا می توان گفت نزدیک به 10 سال است و با مراقبت خوب از آن ها طول عمر آن بیشتر می شود ولی در ایمپلنت طول عمر با مراقبت خوب از ایمپلنت می تواند حتی دائمی و مادام العمر باشد .

نتراشیدن دندان های مجاور :

در بریج برای قرار دادن پل و روکش ها و ایجاد پل ،  دندان های کناری کمی تراشیده می شوند ولی در ایمپلنت نیازی به این کار نیست.

جلوگیری از تحلیل استخوان در ناحیه بی دندان :

ایمپلنت ها در درون استخوان فک قرار می گیرند و از تحلیل استخوان فک جلوگیری می کنند .

کاربردی تر بودن ایمپلنت :

از ایمپلنت می توان در هر نقطه بی دندانی تقریبا استفاده کرد اما در بریج اگر دندان های کناری استحکام لازمه را نداشته باشند ، نمی توان از این درمان استفاده کرد .

مراقبت راحت تر از دندان در ایمپلنت :

در ایمپلنت ها وجود حفره ها نزدیک به صفر می رسد و مراقبت از آن ها همانند دندان عادی می باشد اما در بریج مراقبت به دلیل ایجاد پل کمی سخت تر است .

زیبایی :

این را  نمی توان به طور حتم پاسخ داد که حتما ایمپلنت ها زیباتر هستند اما در نتایج ها معمولا ایمپلنت ها به نسبت زیباتر از بریج هستند.

 

 

مزایا بریج نسبت به ایمپلنت :

 

طول درمان کمتر بریج :

در ایمپلنت و فرآیند قرارگیری آن باید با حساسیت خاصی انجام شود تا نتیجه لازمه را بگیرید و این مراحل کمی طولانی هستند اما در بریج طول درمان کمتر از ایمپلنت است .

در این باره مقالات زیر توصیه می شود .

طول درمان ایمپلنت

مراحل ایمپلنت

 

هزینه کمتر :

در بریج به دلیل طول درمان کمتر و ساختار ساده تر هزینه ی بریج  کمتر از ایمپلنت است.

 

نتیجه گیری اینکه

بریج بهتر است یا ایمپلنت

ایمپلنت بهتر است یا بریج

ما درباره ی مزایا درمان ها نسبت به یک دیگر به طور کامل برای شما توضیح دادیم و شما می توانید این فاکتورها را در کنار یک دیگر بگذازید و خودتان انتخاب کنید که کدام درمان را استفاده کنید.  اما به طور کلی به دلیل استحکام بالا و طول عمر بیشتر ایمپلنت ، ایمپلنت به نسبت از بریج بهتر است .

مراحل بریج دندان :

در بریج ابتدا دکتر قسمت بی دندان رو بررسی و از استحکام دندان های اطراف اطمینان خاصل

می کند .سپس بریج برای شما آماده می شود و آماده قرار دادن در در دهان شما می شود . سپس کمی دندان های کناری شما تراش می دهد و این پل ، بی دندانی شما را درمان می کند .

 

مراحل ایمپلنت دندان :

مقاله کامل درباره مراحل ایمپلنت

ابتدا وضعیت فک و دهانی شما توسط دکتر چک می شود و پایه ایمپلنت در درون فک شما قرار داده می شود . سپس بعد گذشت مدتی و اطمینان از جوش خوردن پایه به استخوان ، روکش یا پروتز ایمپلنت بر روی آن قرار داده می شود.

 

 

نتیجه گیری :

مراحل بریج و ایمپلنت هم در توضیح و هم در ویدیو کاملا مشخص است ولی درکل فرآیند درمانی ایمپلنت به دلیل این که قرار است طول عمر بیشتر داشته باشد ، به تب روند درمان آِن نیز زمان بیشتری می برد .

 

دیدگاه خود را بنویسید

WhatsApp مشاوره با پزشک